Ultrasonografi


Ultrasonografi

Ultrasonografi radyolojik tanı yöntemleri arasında kolay ve hızlı uygulanabilir olması, radyasyon içermemesi ve düşük maliyeti nedeniyle özellikle batın ve pelvis organlarının incelenmesinde, gebelik takibinde ilk tercih edilen modalite haline gelmiştir. Yüksek rezolüsyonlu ultrasonografi cihazlarının geliştirilmesi ile karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreas, dalak, böbrekler, rahim ve yumurtalıklar, mesane, prostat bezi gibi batın organlarının yanı sıra tiroit, testis, meme, tükürük bezleri gibi organların patolojilerinin aydınlatılmasında öncelikle kullanılan inceleme yöntemi olmuştur.

Radyoemar Görüntüleme Merkezimizde en son teknoloji ile üretilmiş renkli doppler ultrasonografi de bakılabilen ultrasonografi cihazları kullanılmaktadır. Ultrasonografi ile batın, pelvis, tiroid, meme, üriner sistem, gebelik, jinekolojik, erkek genital sistem ve bebeklerde kalça ultrasonografi incelemeleri yapılmaktadır. Ayrıca ultrasonografi eşliğinde tiroid bezinde görülen nodüllere ince iğne aspirasyon biopsisi ve erkeklerde prostat bezine biopsi yapılmaktadır.

Ultrason

Ultrason genel olarak memede oluşmuş katı ve ayrıca kist dediğimiz kapsülü bulunan sıvı keseceklerini bize gösterir. Bunun önemi muayene sırasında ele gelen şişliklerin birbirinden ayrılmasını sağlamakdır.

Kistlerden genellikle endişe duymadığımız halde, katı veya solid olan lezyonları daha yakın takibe alırız: Söz konusu solid odaklar meme radyoloji incelemesinin en çetrefilli lezyonlarıdır. Muayene ve ultrason bulguları %50 oranında iyi huylu lezyonları kötü huylu olanlardan ayırır. Diğer %50’si için duruma göre ya MR filmi çekilir ya da direkt biopsi yapılır.

Ultrasonografi Çekimi Fiyatları

Çekim bölgelerine ve yapılacak işleme göre fiyatlarımız değişmektedir. Lütfen bizi (0212) 570 62 12 nolu telefondan arayarak bilgi sahibi olunuz.