Sıkça Sorulan Sorular


Kapalı yerde kalmaktan korkuyorum. Ne yapabilirim?

Doktor gözetiminde sedasyon yapılarak veya yanınıza bir yakınınızı alarak çekim yaptırabilirsiniz

MR incelemesi için bir istek belgesi gerekli mi?

Evet. Doktorunuz size hangi bölgenin nasıl inceleneceğine yönelik bir istek belgesi düzenlemelidir.

MR incelemesi için kontrast madde nasıl verilir?

Küçük bir iğne ile toplar damar içerisine kol veya elden verilir. İnjeksiyon sırasında hafif bir serinlik hissi olabilir. Vücuda verilen her şey gibi Gadolinium’unda hafif bir alerji riski vardır.

MR incelemesi sırasında konuşabilir miyim?

İnceleme aralıklarında(sesler kesildiğinde) teknisyen ile konuşabilirsiniz.

MR radyasyon yayar mı?

Yüksek bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak, insan vücudunun kesit görüntüleri elde edilir. MR görüntülemede röntgen veya X ışınları kullanılmaz. MR’ın insanlar üzerine bilinen bir yan etkisi yoktur.

Bebek emziriyorum Gadolinium sonrası bebeğimi emzirebilir miyim?

Gadolinium injeksiyonu sonrası tedbir olarak 24 saat bebek emzirilmemelidir. Bu nedenle emziren anneler önceden pompayla toplayarak depolayabilirler. Bu konuda doktorunuzla her zaman konuşabilirsiniz.

Cep telefonuyla çekim odasına girebilir miyim?

Cep telefonu, gözlük, saç tokası, piercing dahil takı eşyaları, saat, kredi kartı, banka kartı, manyetik band içeren kardlar, madeni para, kalem, çakı, silah, metal tokalı ayakkabı dahil tüm metalik eşyaları size gösterilen soyunma odasına veya dolaba bırakmalısınız.

Dişlerimde tel varsa MR incelemesi yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Fakat beyin, yüz ve boyun bölgelerine yönelik incelemelerde görüntünün değişik derecelerde bozulmasına neden olabilir. Bu görüntü bozulmasının ne kadar olacağı ve görüntü kalitesini ne kadar etkileyeceğini tahmin etmek mümkün değil.

Dizimde protez var ancak tipini bilmiyorum. Şimdi beyin MR incelemesi yaptırmak istiyorum acaba sakıncası var mı?

Vücudunda inceleme bölgesinin dışında kalan kısımlarında, 2 aydan veya daha uzun süredir metalik protezi olan hastalara bilgi verilerek MR incelemesi yapılabilir. Bazen ısınma yada yanma gibi yan etkiler olabilir. İnceleme sırasında en ufak bir rahatsızlık duyulduğunda hemen inceleme sonlandırılarak hasta MR odasından çıkarılır.

Hamileyken MR yaptırabilir miyim?

Basit bir evet yada hayır diyebilmek için zor bir soru. MR güvenilir bir inceleme yöntemi olarak kabul edilir. Fakat hamile ve fetus için ne kadar güvenilir olduğu hakkında kesin bir bilgi henüz yoktur. Hamileliklerin ilk üç ayı genellikle uygulanmıyor. Çok güçlü medikal endikasyon yok ise hamilerde genelde yapılmıyor(Öncelikle başka inceleme yöntemleri deneniyor). Çok güçlü medikal endikasyon var ise ilgili doktorunuz ve radyolog en iyi ve tek incele yönteminin MR olup olmadığına beraber karar vermelidirler. Eğer hastalığınızın teşhisi için en iyi ve tek inceleme yöntemi olduğuna karar verilirse MR incelemesi yapılacaktır(En kısa süreler kullanılarak).
Sonuçta genel kural olarak gebe veya gebe olma ihtimali bulunanlara ancak annede önemli veya hayatı tehdit eden bir hastalık şüphesinde ve bebekte bir kongenital anomali düşünüldüğünde, anomaliyi teyid etmek amacıyla MR incelemesi yapılır.