Ağrısız Rahim Filmi - HSG


Tüm Vücut Mr Check Up

SG (histerosalpingografi) rahim ve tüplerin radyolojik olarak görüntülenmesine verilen isimdir.

(histero = uterus = rahim salpingo = fallopian tüpler = yumurtalık kanalı (tüpler) grafi = x ray = röntgen)

HSG işlemi infertilite ( kısırlık ) tedavisinde ve tanısında önemli bir görüntüleme yöntemidir .

Rahim (uterus) ve tüplerin görüntülenmesi işlemi sırasında , kateter kullanılarak vajina ve serviks yolu ile kontrast madde verilir, rahim boşluğu , sağ ve sol tüplerin anatomik yapısı değerlendirilir .

HSG işlemi sonucunda , rahim boşluğunda bulunan problemlerin tanısı konur (polip, myom nodülü, yapışıklık, şekil bozukluğu, doğumsal şekil bozuklukları). Yumurtalık kanalının (tüplerin) açık olup olmadığı saptanır. Rahim çevresindeki doku içinde yapışıklık benzeri rahatsızlıklar görülür.
Ağrısız HSG (Rahim Filmi)

HSG İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR:


HSG NE İÇİN YAPILIR ?

HSG işlemi sırasında rahim boşluğu, yumurtalık kanalları (tüpler) görüntülenir. HSG işlemi infertilite (kısırlık) teşhisi ve tedavisinde önemli bir yöntemdir.

HSG İŞLEMİ NE ZAMAN YAPILIR?

HSG işlemi adet dönemi tamamlandıktan sonra, 3-4 gün içinde yapılması gerekmektedir.

HSG İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kadın Doğum doktoru muayenesi şeklinde spekulum yerleştirilmesi sonrasında, lokal sterilizasyon yapılır ve rahim ağzına kateter yerleştirilerek kontrast madde verilir. X ışını makinesi ile uygun açılar verilerek radyografik görüntüler alınır. Çekim süresi ortalama 5-10 dakikadır.

ÇEKİM SIRASINDA AĞRI OLUR MU?

Ağrı nedeni, hassas olan rahim ağzının (serviks), işlem sırasında rahatsız edilmesidir. Bu hassasiyet kateter kullanılarak en aza indirilmektedir. Merkezimizde yapılan HSG işlemi sırasında kateter ve plastik spekulum kullanılmaktadır.

KATETER KULLANIMININ AMACI NEDİR?

Kateter kullanımı, HSG çekimi yapılan bayan hastanın rahatsızlığını ve ağrısını azaltmak amacını taşımaktadır. Yumuşak ve pürüzsüz kateter kullanımı ile rahatsızlık en aza indirilmektedir. Kateterde veya kateter balonunda PÜRÜZLER VEYA KIVRIMLAR OLAN KATETERLER doktorun işlem yapmasını kolaylaştırır, ancak HASTAYI RAHATSIZ EDER .

HSG İŞLEMİ SONRASINDA HAMİLE KALMA İHTİMALİ NEDİR?

HSG işlemi infertilite (kısırlık) teşhisi ve tedavisinde önemli bir yöntemdir. HSG işlemi sırasında ciddi tıkanıklık görülmeyen yumurtalık kanalları (tüpler), kontrast maddenin artan basınçlarda kontrollü olarak verilmesi sonrasında açılır. Bu nedenle işlem sonrası hamile kalma ihtimali artar.

TIKALI TÜPLER AÇILABİLİR Mİ?

HSG işlemi ile tuba uterinalar kontrast maddenin artan basınçlarda kontrollü olarak verilmesi sonrasında açılabilir. Ayrıca " tubal kateterizasyon ile , her iki tuba uterinanın rahim ile birleştiği bölgedeki tıkanıklıklar açılarak tedavi gerçekleştirilir. Bu işlem, tuba uterinaların son kısımlarında tıkanıklık varsa yapılamaz ve risklidir .

Ağrısız Rahim Filmi - HSG Çekimi Fiyatları

Çekim bölgelerine ve yapılacak işleme göre fiyatlarımız değişmektedir. Lütfen bizi (0212) 570 62 12 nolu telefondan arayarak bilgi sahibi olunuz.