Port Kateter


Port kateter, kemoterapi hastaları için yapılan bir inceleme işlemidir. Bu işlemde bir taraf kalbin hemen giriş bölümünde yer alan büyük damara bağlanmaktadır. Diğer uç ise göğüs duvarında bulunan cilt altına yerleştirilen küçük boyutlu rezervuara cerrahi müdahale ile bağlanmaktadır. Bu port kateter ve rezervuar isimli iki bölümden meydana gelmektedir. Porta giriş için huber iğne kullanımı söz konusudur.

Rezervuar ise plastik, titanyum ya da çelik malzemelerden olabilir. Laboratuvar testleri için kan almak gerekebilir. Bu uygulama uzman hekimler tarafından yapılmaktadır ve ortalama 1500-2000 iğne girişine uygun üretilmiştir. Bu işlem genellikle hastaya kemoterapi ilaçlarının verilmesi için yapılmaktadır. Port köprücük kemiğinin ortalama 1 cm kadar altına takılmaktadır.

Port Kateter Nasıl Takılır?

Port kateter vücuda lokal ya da genel anestezi altında takılmaktadır. Çünkü bu işlem cerrahi bir müdahale ile yapılır. Bu nedenle steril bir ameliyathane ortamında uzman cerrahlar tarafından takılmaktadır. Port kateterin takılması ortalama 1 saat kadar devam eder. Port yerleştirilince uygun koşullar sağlanır ev hastaya anestezi yapılır ve süreç başlar.

Boyundaki toplardamardan kateter girişi olur. Ardından port cebinin oluşturulması gerekir. Port köprücük keminin ortalama 1-2 cm kadar altına takılır. Bu işlemde göğüs ön duvarında cilt altına açılmış olan cepe gömülmektedir. Port kateter uzman bir hekim tarafından sorunsuz bir şekilde çok kısa süre içinde takılabilir.

Port Kateter Neden Takılır?

Porta kateter özellikle Kemoterapi tedavisi gören hastalarda çok konforludur. Kemoterapi portu takıldıktan sonra hastalara kemoterapi ilaçları verilirken her an damar yolu açılması sorunu ortadan kalkar.

Hastadan kan örneğinin alınması adına damar yoluna erişim sağlamak için cilt altına yerleştirilir. Port köprücük keminin hemen 2 cm altındaki keşiden koyulur. Port takımı sırasında çok özel iğneler kullanılır. Aynı zamanda yapılan kesi 7-10 gün gibi bir sürede iyileşme sürecini tamamlar.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar işlemden önce doktoruna bilgi vermelidir. Hasta bir problem yaşamıyorsa port vücutta uzun süre kalabilir. Bu işlem son derece güvenilir ve konforlu bir tedavi süreci olarak değerlendirilebilir.