Multiplanar Prostat Mr Tetkiki


Multiplanar Prostat Mr Tetkiki

Prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra erkeklerde görülen en sık ikinci kanser türüdür. Günümüzde prostat kanseri tanısı için başvurulan laboratuvar yöntemlerinin başında PSA (Prostate spesific Antigen) ve onun mdifiye türevlerinin, yaşa göre, ya da serbest türevinin total miktarına olan oranı ve bunun gibi detaylı ölçümleri sayılabilir. Bunun yanı sıra makattan yapılan ve tuşe muayenesi dediğimiz prostat palpasyonu tanıda çok önem arz etmektedir.

MR uygulaması rutinleşmeden önceki dönemlerde prostat kanseri şüphesi olan vakalarda yapılan transrektal ultrasonografi eşliğinde biyopsi sonucu klinik açıdan önemi bulunmayan birçok prostat kanseri tesadüfi bir şekilde ortaya çıkabilirdi, ve yapılan erken ve lüzumsuz tıbbi müdahaleler hasta üzerinde olumsuz etkiler bırakırdı. Ayrıca yapılan sistemik ve belli bir odağa yönelik olmayan biyopsiler gerçek kanser odağın atlanmasına yol açabilirdi.

Son yıllarda prostat MR tetkikinde atılan dev adımla prostat dokusunun tümünü 1.5 veya 3Tesla MR makineleriyle yeni bir yazılım sayesinde oldukça detaylı bir biçimde incelemek olası olmuştur. Söz konusu yazılım sayesinde prostat dokusu üç boyutlu ve 0.7mm kadar ince kesitlerle taranmakta ve bunun sonucu detaylı anatomik yapısı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca fonksiyonel sekanslarla normalden sapma gösteren her hangi bir bölümü görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla sadece oluşan ufak kanser odakları değil, onların prostat dokusu ve çevredeki organlarla olan ilişkisi kolayca ayırt edilip hastalığın evrelendirilmesini kolaylaştırmaktadır.

Prostat multiplanar MR’ın kimlere uygulanmalı, sorusuna şu yanıtı verebiliriz: PSA’sı normal değerlerinin üstünde olan ve aynı zamanda makat muayenesi kuşku uyandıran herkese Multiplanar Prostat MR tetkiki yapılması gereken başlıca radyolojik incelemedir.

Multiparametrik Prostat Çekimi Fiyatları

Çekim bölgelerine ve yapılacak işleme göre fiyatlarımız değişmektedir. Lütfen bizi (0212) 570 62 12 nolu telefondan arayarak bilgi sahibi olunuz.